Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Joules Of Surge Protection | 1,500 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $20,000 |
| Color(s) | Black |
| Protection Type | Power |
| Noise Protection | Up to 20 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | LED Surge & Ground Indicator Lights |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 6″ |
| Depth | 14″ |
| Height | 10.5″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1449 Standards,cUL Approved,RoHS Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 19 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332138231 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 0.77 lbs. |
| Length | 2.5 in |
| Height | 8.563 in |
| Width | 5.25 in |


























Reviews
There are no reviews yet.