Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC,2 USB |
| Joules Of Surge Protection | 990 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $20,000 |
| Cord Length | 6 ft |
| Color(s) | Cool Gray |
| Lines | 2 |
| Jacks/Ports | USB |
| Protection Type | Surge |
| Noise Protection | EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | LED |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 5.75″ |
| Depth | 1.75″ |
| Height | 15.75″ |
| Volts/Amperes | 120 V |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1363 Standards,Conforms to UL 1449 Standards,cUL Approved,RoHS Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 17 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332180285 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 1.24 lbs. |
| Length | 15.75 in |
| Height | 1.75 in |
| Width | 5.75 in |



















Reviews
There are no reviews yet.