Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 7 AC |
| Joules Of Surge Protection | 1,080 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $25,000 |
| Cord Length | 25 ft |
| Color(s) | Light Gray |
| Protection Type | Power |
| Noise Protection | Up to 20 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | Diagnostic LED,Illuminated Power Switch,LED |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 2.5″ |
| Depth | 11.7″ |
| Height | 1.32″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | cUL Listed,IEEE 587 Category A & B Approved,NOM,NOM (Mexico),RoHS Compliant,UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 35 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 10 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332138316 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 3.103 lbs. |
| Length | 13.75 in |
| Height | 2.5 in |
| Width | 6.75 in |


























Reviews
There are no reviews yet.