Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 7 AC |
| Joules Of Surge Protection | 2,160 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $75,000 |
| Cord Length | 7 ft |
| Color(s) | Light Gray |
| Protection Type | Power |
| Noise Protection | Up to 20 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | LED |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 2.75″ |
| Depth | 1.5″ |
| Height | 10.25″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | cUL Listed,UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 32 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 20 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 037332095282 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 1.468 lbs. |
| Length | 1.75 in |
| Height | 12.2 in |
| Width | 6 in |

















Reviews
There are no reviews yet.