Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Blue |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Size (Bound-Side First) | 10 x 7 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Light Blue |
| Cover Material(s) | Leatherette |
| Page Theme | Illustrated Monthly Artwork |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Future Month |
| Separate Sections | Notes/Memos |
| Sheet Color(s) | Assorted |
| Sheet Color Assortment | Harvest Gold/Pumpkin/Black,Pink/White/Red,Sand/Multicolor,Sand/Orange/Multicolor,Sand/Brown/Green,Sky Blue/Sand/Multicolor,Tan/Pumpkin/Gold,White/Blue/Green,White/Light Green/Green,White/Red/Blue |
| Pocket Details | (1) Double-Sided Storage Pocket |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 100% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 5 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 15 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 040983239578 |
| UNSPSC | 44112008 |
| Weight | 0.248 lbs. |
| Length | 10 in |
| Height | 0.25 in |
| Width | 7 in |









Reviews
There are no reviews yet.