Description :
Product Details**
| Global Product Type | Two Pocket Folders |
| Sheet Size | 11″ x 8.5″ |
| Color Family | Multicolor |
| Brad/Prong/Tang Fasteners | No |
| Front Cover Color(s) | Randomly Assorted |
| Back Cover Color(s) | Randomly Assorted |
| Color Assortment | Glacier Blue,Olympic Green,Smoky Gray,Zion Clay |
| Inside Pockets | One Front,One Back |
| Cover Material(s) | Recycled Plastic |
| Pocket Leaves Color(s) | Glacier Blue,Olympic Green,Smoky Gray,Zion Clay |
| Texture/Finish | Smooth |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Disclaimer Statement | Color is randomly assorted when shipped–item may not ship as shown. Guarantee is valid for one year from purchase date. Does not cover misuse. Go to fivestarbuiltstrong.com for details. |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 6 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071723079024 |
| UNSPSC | 44122011 |
| Weight | 0.238 lbs. |
| Length | 0.25 in |
| Height | 11.75 in |
| Width | 9.5 in |










Reviews
There are no reviews yet.