Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Green |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.25 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Color(s) | Green |
| Cover Material(s) | Simulated Leather |
| Appointment Ruling | 15-min, 7 AM to 8:45 PM (Mon-Fri),15-min, 7 AM to 5:30 PM (Sat),Open Scheduling (Sun) |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Current Month,Four Future Months |
| Separate Sections | Telephone/Address Directory |
| Sheet Color(s) | White/Green |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Special Features | Weekly Vertical-Column Format |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 038576267565 |
| UNSPSC | 44112005 |
| Weight | 0.959 lbs. |
| Length | 0.5 in |
| Height | 11.375 in |
| Width | 8.875 in |










Reviews
There are no reviews yet.