Description :
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Pink |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Size (Bound-Side First) | 11″ x 8.5″ |
| Binding Details | Twin-Wire: Flexible Cover |
| Cover Theme | Roosevelt Pink Floral Artwork |
| Cover Color(s) | Pink/Gray/Green |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Binding Color(s) | Gold |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Calendar Reference Blocks | One Past Month,One Future Month |
| Separate Sections | (2) Bonus Past Monthly Spreads (May to June),Contacts Pages,Important Dates Page,Map of US,Ruled Notes Pages,Two-Year Holiday List,Two-Year Reference Calendar,Yearly Goals Page |
| Sheets per Calendar/Planner | 72 |
| Sheet Color(s) | White |
| Pocket Details | (1) Two-Sided Loose Sheet Pocket |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 7 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 699931909874 |
| UNSPSC | 44112005 |
| Weight | 1.19 lbs. |
| Length | 11.14 in |
| Height | 0.63 in |
| Width | 9.29 in |










Reviews
There are no reviews yet.