Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binding Report Covers |
| Fastener Type | Ring Fastener |
| Sheet Type | Punched |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Color Family | Black |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Front Cover Color(s) | Black/Blue |
| Sheet Capacity | 40 |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Spine Color(s) | Black |
| Business Card Holder | Inside Cover |
| Number of Fasteners | 3 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 6 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 078910215159 |
| UNSPSC | 44122013 |
| Weight | 0.329 lbs. |
| Length | 11.5 in |
| Height | 0.66 in |
| Width | 11.137 in |












Reviews
There are no reviews yet.