Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Multimedia Protection | Tel/Modem |
| Joules Of Surge Protection | 670 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $10,000 Limited |
| Cord Length | 6 ft |
| Color(s) | Black |
| Lines | 1 |
| Jacks/Ports | RJ11 |
| Protection Type | Fax,Modem,Phone,Power |
| Noise Protection | Up to 20 dB EMI/RFI Noise Filtration |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | Status Light |
| Response Time | 1 ns |
| Housing Material | ABS Plastic |
| Width | 10.75″ |
| Depth | 2.5″ |
| Height | 1.75″ |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 5 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 3 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 085896621461 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 1.52 lbs. |
| Length | 2.4 in |
| Height | 14.4 in |
| Width | 5.4 in |






















Reviews
There are no reviews yet.