Description :
Product Details**
| Global Product Type | Covered Modular Boxes & Bins |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 8.45 gal |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Stackable | Yes |
| Mountable | No |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 14″ |
| Depth | 18″ |
| Height | 12.25″ |
| Color(s) | Clear/Blue |
| Closure Type | Lift-Off Lid |
| Lid Sold Separately | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (3) Lids |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 16 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1 PK |
| Pack Quantity | 3 EA |
| UPC | 060456650709 |
| UNSPSC | 24112404 |
| Weight | 15.74 lbs. |
| Length | 24.22 in |
| Height | 17.04 in |
| Width | 18.7 in |










Reviews
There are no reviews yet.