Description :
Product Details**
| Global Product Type | Covered Modular Boxes & Bins |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 13.5 gal |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Stackable | Yes |
| Mountable | No |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 22″ |
| Depth | 16.5″ |
| Height | 13.03″ |
| Color(s) | Clear/Translucent Blue |
| Closure Type | Latching Lift-Off Lid |
| Lid Sold Separately | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (1) Lid |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 25 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 762016443966 |
| UNSPSC | 44111515 |
| Weight | 4.681 lbs. |
| Length | 21.254 in |
| Height | 12.915 in |
| Width | 15.935 in |










Reviews
There are no reviews yet.