Description :
Product Details**
| Global Product Type | Covered Modular Boxes & Bins |
| Number of Compartments | 1 |
| Interior Volume Capacity | 6.73 gal |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Color Family | Clear |
| Stackable | Yes |
| Mountable | No |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 16.5″ |
| Depth | 22″ |
| Height | 6.5″ |
| Color(s) | Clear/Translucent Blue |
| Closure Type | Latching Lift-Off Lid |
| Lid Sold Separately | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (1) Lid |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 14 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 762016454184 |
| UNSPSC | 56111803 |
| Weight | 2.211 lbs. |
| Length | 21.504 in |
| Height | 6.53 in |
| Width | 16.896 in |











Reviews
There are no reviews yet.