Description :
Product Details**
| Global Product Type | Artist’s Brushes |
| Paint-Supply Type | Brush |
| Color Family | Multicolor |
| Bristle Material | Natural Bristle |
| Handle Type | Plastic |
| Brush Profile | Flat |
| Ferrule Type | Rustproof Aluminum |
| Color(s) | Assorted |
| Handle Color | Assorted |
| Color Assortment | Black,Blue,Brown,Green,Orange,Purple,Red,Turquoise,White,Yellow |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Assorted Colors—Handle colors include: black, blue, brown, green, orange, purple, red, turquoise, white and yellow. |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 ST |
| Pack Quantity | 10 EA |
| UPC | 026487732906 |
| UNSPSC | 60121228 |
| Weight | 0.25 lbs. |
| Length | 8.4 in |
| Height | 0.7 in |
| Width | 6.1 in |












Reviews
There are no reviews yet.