Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 8 AC,2 USB |
| Joules Of Surge Protection | 2,100 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $150,000 |
| Cord Length | 6 ft |
| Color(s) | White |
| Protection Type | Power |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | Grounded LED,Protection LED |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 12.95″ |
| Depth | 6.22″ |
| Height | 1.97″ |
| Volts/Amperes | 120 V,15 A |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | USB Output: 3.4 A, 17 W |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 7 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 718103313230 |
| UNSPSC | 39121610 |
| Weight | 1.609 lbs. |
| Length | 13.109 in |
| Height | 2.005 in |
| Width | 6.573 in |













Reviews
There are no reviews yet.