Description :
Product Details**
| Global Product Type | Drawing & Design Notebooks |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Color Family | Multicolor |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheet Rule/Format Type | Unruled |
| Book-Binding Details | Coil-Lock |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Design/Theme | Color Pencils |
| Cover Color | Black/Silver |
| Book-Spine Length | 11″ |
| Book Width | 8.5″ |
| Front-Cover Material | Paperboard |
| Back-Cover Material | Paperboard |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Basis Weight (lb) | 50 lb Tissue |
| Number of Pockets | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 079946158915 |
| UNSPSC | 14111512 |
| Weight | 1.303 lbs. |
| Length | 11.065 in |
| Height | 0.785 in |
| Width | 8.85 in |












Reviews
There are no reviews yet.