Description :
This desk pad academic year calendar is perfect for wall or desktop. Manage busy schedules by jotting down appointments, reminders and more. Design adds a touch of style while still offering ample writing space with clean white calendar grid. 13-month reference calendars run along the bottom. Thick, premium pages reduce ink bleed-through. Easy-to-tear perforated monthly pages. Clear corners keep pages flat. Printed on acid-free paper with soy-based ink. Mix and match with other planning products from Blue Sky to organize your daily life.
Product Details**
| Global Product Type | Desk Pad Calendars |
| Calendar Format | Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Stapled,Taped |
| Color Family | White |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Month per Page |
| Calendar Term | 12-Month (July to June) |
| Size (Bound-Side First) | 22 x 17 |
| Binding Color(s) | Black |
| Corner Color(s) | Clear |
| Page Theme | Teacher Dots Artwork |
| Calendar Reference Blocks | Current Year |
| Sheets per Calendar/Planner | 12 |
| Sheet Color(s) | White/Multicolor |
| Punching | Top: 2-Hole |
| Holder Style | Two-Corner Desk-Pad with Backboard (Included) |
| Holder Color | Clear/Natural |
| Holder Material | Chipboard,Poly |
| Hanger Style | Eyelet |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 7 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 699931910016 |
| UNSPSC | 44121621 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 1.125 lbs. |
| Length | 22 in |
| Height | 17 in |
| Width | 0.125 in |











Reviews
There are no reviews yet.