Description :
Product Details**
| Global Product Type | Binding System Unpunched Plastic Covers |
| Binding System(s) Compatibility | Thermal Binding Machines |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Binding System Covers Capacity (text) | 1/4″ |
| Size | 11 x 8.5 |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Sheet Capacity Range | 31 to 60 |
| Material(s) | PVC |
| Window(s) | No |
| Corners | Square Corners |
| Texture/Design | Linen Texture |
| Finish | Matte Back |
| Thickness | 5 mil |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | 60-Sheet Capacity—1/4″ diameter. |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 10 PK |
| Pack Quantity | 10 EA |
| UPC | 043859570898 |
| UNSPSC | 44103502 |
| Weight | 0.818 lbs. |
| Length | 11.87 in |
| Height | 1.12 in |
| Width | 9.25 in |










Reviews
There are no reviews yet.