Description :
Introducing The U Brands® U-Eco™ Poly Two-Pocket Folders with Three-Hole Punch that provide a sustainable and convenient solution to organizing your documents. Made from tear- and water-resistant poly wheat straw material that is acid-free and PVC-free, these folders are designed to withstand daily use. They come in six unique colors for easy color-coding and feature three-hole punched spines that enable storage in a binder. Each folder includes two pockets and comes packaged in recycled drop-shippable packaging.
Product Details**
| Global Product Type | Two Pocket Folders |
| Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | Multicolor |
| Brad/Prong/Tang Fasteners | No |
| Front Cover Color(s) | Assorted |
| Back Cover Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Apricot,Fog,Lemon,Ocean,Orchid,Sky |
| Inside Pockets | One Front with Business Card Slot,One Back |
| Business Card Holder | Yes |
| Cover Material(s) | Poly,Wheat Straw |
| Pocket Leaves Color(s) | Assorted |
| Texture/Finish | Smooth |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Three-Hole Punched |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 30 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 PK |
| Pack Quantity | 12 EA |
| UPC | 843463166001 |
| UNSPSC | 44122011 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 2.28 lbs. |
| Length | 9.84 in |
| Height | 12.01 in |
| Width | 1.97 in |









Reviews
There are no reviews yet.