Description :
The classic medallion design is given a twist by pairing it with these vibrant colors. Fun, die-cut durable poly cover is great for both work and home. Monthly tabs for reference and quick navigation. Block format: open scheduling. Weekly: one week per two-page spread. Monthly: one month per two-page spread with notes space. Past and future months reference on each monthly page.
Product Details**
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Weekly,Monthly |
| Edition Year | 2025 |
| Academic Year | No |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Wire-O |
| Color Family | Purple |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread,One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Term | 12-Month (Jan to Dec) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Cover Theme | Geometric Artwork |
| Cover Color(s) | Purple/Tan |
| Cover Material(s) | Poly |
| Page Theme | Geometric Artwork |
| Appointment Ruling | Open Scheduling |
| Calendar Reference Blocks | Past Month,Future Month |
| Sheet Color(s) | White/Multicolor |
| Pocket Details | (1) Two-Sided Interior Storage Pocket |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | VN |
| Carton Weight | 14 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 038576331327 |
| UNSPSC | 44112004 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 1.139 lbs. |
| Length | 0.625 in |
| Height | 11.125 in |
| Width | 9.625 in |










Reviews
There are no reviews yet.