Description :
Product Details**
| Global Product Type | Tactical/Penlight LED Flashlights |
| Flashlights Type | Tactical |
| Battery Type | Alkaline |
| Color(s) | Black |
| Power Source(s) | 3 AAA (included) |
| Voltage | 1.5 V |
| Bulb Type | LED |
| Run Time | 39 Hours |
| Batteries Included | Yes |
| Lumens | 300 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (3) AAA Batteries |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 2 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 012800515578 |
| UNSPSC | 39111610 |
| Weight | 0.441 lbs. |
| Length | 1.57 in |
| Height | 8 in |
| Width | 3.9 in |


















Reviews
There are no reviews yet.