Description :
Don’t be left in the dark when the power goes out. Keep the Energizer Weather Ready® rechargeable compact handheld LED flashlight in every room of your home so that your family is always prepared. This emergency light stays plugged into a wall and automatically turns on in the event of a power outage, and its retractable prongs allow you to easily use it as a flashlight. With light 4X brighter than standard LED technology, this handheld flashlight is powered by a rechargeable NiMH battery. Simply plug the handheld flashlight into an outlet after use for a full recharge in 12 hours. Give your family and loved ones a bit of security and safety with the Energizer rechargeable compact handheld LED flashlight. It’s ready, even when you aren’t.
Product Details**
| Global Product Type | Standard LED Flashlights |
| Flashlights Type | Standard |
| Battery Type | Nickel Metal Hydride |
| Color(s) | Silver/Gray |
| Power Source(s) | 1 NiMH Rechargeable (Included) |
| Bulb Type | LED |
| Batteries Included | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Package Includes | (1) NiMH Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Auto-On Nightlight—Comes on when the power goes down. |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 1 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 3 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 039800132291 |
| UNSPSC | 39111610 |
Shipping Weight & Item Dimensions
| Weight | 0.22 lbs. |
| Length | 7.87 in |
| Height | 1.57 in |
| Width | 3.94 in |













Reviews
There are no reviews yet.