Description :
Product Details**
| Global Product Type | Briefcases |
| For Use With | Laptops |
| Wheels | No |
| Color Family | Bronze |
| Checkpoint Friendly | No |
| Maximum Device Size | 15.6″ |
| Color(s) | Bronze |
| Material(s) | Nylon |
| Carrying Handle | Yes |
| Shoulder Strap Indicator | Yes |
| Telescoping Handle | No |
| Belt Loop | No |
| Closure Type | Zipper |
| Locking (Yes/No) | No |
| Number of Compartments | 3 |
| Inner Width | 4.25″ |
| Inner Depth | 12.5″ |
| Inner Height | 17.5″ |
| Length | 12.5″ |
| Width | 4.25″ |
| Depth | 17.5″ |
| Height | 17.5″ |
| Lining | Polyester |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 4 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 2 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 030918002988 |
| UNSPSC | 53121705 |
| Weight | 1.8 lbs. |
| Length | 12.5 in |
| Height | 17.5 in |
| Width | 4.25 in |











Reviews
There are no reviews yet.