Description :
Product Details**
| Global Product Type | Surge Protectors |
| Number of Outlets | 6 AC |
| Joules Of Surge Protection | 1,200 J |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $300,000 |
| Color(s) | White |
| Protection Type | Surge |
| Diagnostics/Alarm/Status Light | Light |
| Housing Material | Plastic |
| Width | 5.75″ |
| Depth | 2.2″ |
| Height | 4″ |
| Volts/Amperes | 120 V |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 8 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 044476052323 |
| UNSPSC | 39121400 |
| Weight | 0.65 lbs. |
| Length | 6.2 in |
| Height | 2.5 in |
| Width | 4.3 in |















Reviews
There are no reviews yet.