Description :
Product Details**
| Global Product Type | Desk Pad Calendars |
| Calendar Format | Monthly |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Academic Year | Yes |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Type | Glued |
| Color Family | White |
| Dated/Undated | Dated |
| Calendar Spread Format | One Month per Page |
| Calendar Term | 13-Month (July to July) |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Binding Color(s) | Black |
| Calendar Reference Blocks | Current Year |
| Sheets per Calendar/Planner | 13 |
| Sheet Color(s) | White/Blue/Green |
| Punching | Top: 3-Hole |
| Holder Style | Desk-Pad Backboard (Included) |
| Holder Color | Brown/Natural |
| Holder Material | Reinforced Chipboard |
| Hanger Style | Punched Eyelet |
| Reversible | No |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Seasonal Availability | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Printed with vegetable-oil-based ink. Acid-free paper. Processed Chlorine Free (PCF). PVC-free. |
| Compliance Standards | Processed Chlorine Free (PCF) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Country Of Origin | MY |
| Carton Weight | 4 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 12 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 069775640057 |
| UNSPSC | 44121621 |
| Weight | 0.292 lbs. |
| Length | 11 in |
| Height | 0.125 in |
| Width | 8.5 in |











Reviews
There are no reviews yet.