Description :
Product Details**
| Global Product Type | Masking Tape |
| Grade | Light-Duty |
| Core Size | 1.25″ |
| Dispenser Included | No |
| Color Family | Yellow |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength | 18 lb/in |
| Width | 0.59″ |
| Length | 32.75 ft |
| Size | 0.59″ x 32.75 ft |
| Thickness | 0.09 mil |
| Color(s) | Yellow |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 2 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 36 RL |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 051141964300 |
| UNSPSC | 31201503 |
| Weight | 0.036 lbs. |
| Length | 1.943 in |
| Height | 0.657 in |
| Width | 1.943 in |














Reviews
There are no reviews yet.