Description :
Product Details**
| Global Product Type | Alkaline Batteries |
| Battery Size | AA |
| Battery Type | Alkaline |
| Voltage | 1.5 V |
| For Use With | Any Device that Uses AA Batteries |
| Material(s) | Alkaline |
| OEM/Compatible | OEM |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Compliance Standards | ANSI Compliant |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 12 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 24 PK |
| Pack Quantity | 8 EA |
| UPC | 012800522897 |
| UNSPSC | 26111710 |
| Weight | 0.49 lbs. |
| Length | 1.125 in |
| Height | 4.5 in |
| Width | 10.625 in |

















Reviews
There are no reviews yet.