Description :
Product Details**
| Global Product Type | Postal Scales |
| Electronic/Mechanical | Electronic |
| Scale Type | Postal |
| Weight Units | Grams,Kilograms,Ounces,Pounds |
| Increments | 0.1 oz |
| Tare Feature | Yes |
| Color(s) | Black/Silver |
| Power Source(s) | 3 AAA Batteries (Included) |
| Platform Dimensions | 5.9″ x 5.9″ |
| Postal Rates | Digital |
| Weight Capacity | 5 lbs |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Package Includes | (3) AAA Batteries,User Documentation |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CN |
| Carton Weight | 3 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 2 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 071701058492 |
| UNSPSC | 41111510 |
| Weight | 1.2 lbs. |
| Length | 7.5 in |
| Height | 2.3 in |
| Width | 9 in |










Reviews
There are no reviews yet.