Description :
Product Details**
| Global Product Type | Clasp/Storage Envelopes |
| Seam Type | Center |
| Flap Type | Square |
| Trade Size | #55 |
| Security Tinted | No |
| Envelopes/Mailers Closure | Clasp,Gummed |
| Color Family | Brown |
| Opening | Open End |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Finish | Embossed Vertical Ridge |
| Basis Weight | 24 lb Bond |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 6 x 9 |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17″ x 22″ sheets of paper |
| Country Of Origin | US |
| Carton Weight | 21 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 1000 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 085227430557 |
| UNSPSC | 44121507 |
| Weight | 2.35 lbs. |
| Length | 11.1 in |
| Height | 3.6 in |
| Width | 6.3 in |










Reviews
There are no reviews yet.