Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | Non-View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 1″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 17 |
| Color Family | Black |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 250 |
| Binder Color(s) | Black |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Vinyl |
| Insert Description | Front Label Holder |
| Spine Insert Size | 0.63 x 3 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Paper contains 20% post-consumer recycled content, 30% total recycled content. |
| Country Of Origin | MX |
| Carton Weight | 5 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 6 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 083086121128 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 2.12 lbs. |
| Length | 19 in |
| Height | 1.75 in |
| Width | 11.5 in |









Reviews
There are no reviews yet.