Description :
Product Details**
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Style | View |
| Number of Rings | 3 |
| Binder Size Capacity | 6″ |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Color Family | White |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Binder Type | Ring |
| Binder Sheet Capacity | 1,350 |
| Binder Color(s) | White |
| Ring Mounting | Back |
| Material(s) | Polypropylene |
| Inside Pocket Description | One Front,One Back |
| Insert Description | Front,Spine |
| Front Cover Insert Size | 8.5 x 11 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country Of Origin | CA |
| Carton Weight | 11 lbs. |
| Carton Pack Quantity | 4 EA |
| Pack Quantity | 0 |
| UPC | 064128870808 |
| UNSPSC | 44122003 |
| Weight | 2.29 lbs. |
| Length | 13.692 in |
| Height | 6.462 in |
| Width | 11.646 in |












Reviews
There are no reviews yet.